Nem tartozik feltétlenül a tesztelés kategóriába, ahogy a blogunk főoldalán írjuk, de nagyon szeretném megosztani Veletek azt a néhány gyakorlati jótanácsot, amelyek többségével az utóbbi napokban lettem "gazdagabb". Eltűnésem oka ugyanis sajnos egy újabb gennyes középfülgyulladás a Kicsinél, ami fülfelszúrással végződött. Kérdezhetnétek, hogy milyen magas láza volt, hányszor ébredt sírva éjjel vagy csúnyán taknyos volt-e, a válaszom pedig annyi, hogy a Kicsi vidáman és látszólag egészségesen élte a lassan 17 hónapos kislányok izgalmas életét.
Mindenféle tünet nélkül. 3 hete kiderült egy rutin orvosi vizsgálat alkalmával, hogy sok fülzsír van a füleiben, amit ki kell tisztítani. Fül-orr-gégész megnézte, azt mondta tényleg, de hatékonyabban tud tisztítani, ha 1 héten keresztül, naponta 5x cseppentünk paraffinolajat a fülecskékbe. Így tettünk, visszamentünk, kicsi ellenkezés és sírás mellett házon kívülre került az összes, gondosan gyűjtögetett fülzsír, majd jött a hallásvizsgálat és egy közepes sokk, mely szerint a jobb füle nem működik tökéletesen, a bal pedig sehogy. Folyadék van a dobhártyája mögött levegő helyett. Teendő: fülmelegítő sapkázás 3 héten át, majd kontroll. Amikor ezt egy kedves barátnőmnek elmeséltem, haladéktalanul a saját fül-orr-gégészükhöz zavart azonnali vizsgálatra, aminek kétoldali, heveny, gennyes középfülgyulladás lett a diagnózisa, vérvétel után pedig fülfelszúrás mind a két oldalon. (Bele sem gondolok, mi lett volna, ha hetekig nem beszélünk...) Annyi gyógyszert, cseppet, szirupot kaptunk, hogy jó pár napira nem is kell elfoglaltságot keresnünk magunknak, mert ezek beadásával és a kísérő feladatokkal prímán lekötjük magunkat az evések és alvások között. Amire pedig szeretném felhívni a figyelmeteket, az a következő:
- létezik, hogy egy fülgyulladásnak nincs semmilyen tünete, se láz, se levertség, se fülpiszkálás. az előzménye minden esetben taknyosság, köhögés. a gyulladás felfedezésére egyetlen biztos módszer van: amikor gyógyultnak nyilvánítja a háziorvos az addig náthás, taknyos gyermekünket, vigyük el egy fül-orr-gégészhez, aki a hallásvizsgáló masina segítségével fájdalom nélkül, néhány másodperc után azonnal megmondja, hogy egészséges vagy gyulladt fülek maradtak a nátha után. én amondó vagyok, hogy ezt csak azok vegyék komolyan, akiknél a fülgyulladás gyakori és a háziorvosuk hiába nézett bele eddig a kis fülecskékbe, nem mondott határozott és egyértelmű diagnózist. a mi orvosunk mindig el szokta mondani, ha nem egyértelműen egészséges füleket lát, hogy Ő nem fül-orr-gégész, vigyük specialistához a lányokat.
- az orrszívást taknyosság esetén akkor tudjuk a leghatékonyabban végezni, ha betartunk pár egyszerű szabályt: sósvíz (pl. Fluimare) befúj, vár kb. 5 percet, gyermekünket ültetjük és alaposan kiszívjuk az orrát, lehetőség szerint úgy, hogy a másikat mindig befogjuk és jó néhány másodpercig ott tartjuk a porszívót. ezután orrcseppezünk (vigyázat, a Nasivint 5 napig szabad használni, utána állítólag fordított hatás érvényesül), várunk ismét 5 percet és újra porszívózunk (nekem az 2- porszívózás újdonság volt, de a drnéni szerint muszáj, és tapasztalni is fogjátok, hogy az orrcseppezés után szükség is lesz rá).
- a fülmelegítésről már írtam a sapka kapcsán részletesen, de ami fontos, hogy ez a zselés melegentartó tasak nem tud túlmelegedni. akármilyen melegnek is érezzük, nem tudja megégetni sapkán keresztül a gyerekek fülét. akkor érünk el eredményt, ha fülcimpák kipirosodnak, ellenkező esetben nem volt elég meleg a két fülbetét. fülgyulladás vagy fülfelszúrás esetén a sapkát (az alvás kivételével) viselje egész nap a gyermekünk (ez ugye kábé 20 percenkénti újramelegítést jelent).
- nemcsak fülgyulladás, hanem taknyosság, nátha esetén is érdemes kerülni a tejtermékeket (mármint a gyerekeknek), mert hurutképző hatásuk van. én ejnye-bejnyét kaptam, amiért a Kicsinek 1 éves kora alatt joghurtot adtam. tilos. még azokat is, amikre az van írva, hogy 1/2 éves kortól.
- általános jótanács: ha a kisbabánk cumisüvegből iszik tápszert, kakaót, tejet, bármilyen tejterméket, akkor azt ülve adjuk neki, ne fekve, mert könnyen bekerülhet az orrüregbe, ahol semmi keresnivalója.
- fülfelszúrás után alaposan felöltözve se menjünk ki a szabad levegőre, mert a hőmérséklet különbség nem segíti lő a gyógyulást. ergó: háziőrizet és a családtagok aktív bevonása a bevásárlásba.
- alapvetés, hogy a gyerekek fülébe ne kerüljön víz, fülfelszúrás után pedig tilos a gyermekünknek nyaktól felfelé vízzel találkoznia addig, amíg az orvos mást nem mond. mivel nálunk gyakori a fülgyulladás és a Lányok közös fürdőzésének köszönhetően a vízicsata is, már megkértem a kedvenc gyógyszertáros nénimet, hogy szerezzen nekünk kisbabáknak való füldugót.
- a vérbőség segíti a gyógyulást, az bent rekedt hurut-genny ürülését, ezért minden olyan "tevékenység", ami vérbőséget okoz, melegen ajánlott (fülmelegítő sapka, infralámpa, só--> ha nincs zselés fülmelegítőtök, jó lehet a felmelegített só is, de vigyázzatok, mert égethet!)
- gyakran írják fel az orvosok az Aerius szirupot a nyálkahártya összehúzó hatása miatt. a mi eddigi legprofibb fül-orr-gégészünk azt mondta, hogy ez nem más, mint tapogatózás a sötétben. ezt a szirupot csak diagnosztizált allergiások szedhetnék...
- sokan, viszonylag hamar orrmandula műtétre szánják rá magukat. a mi drnénink azt mondta, hogy amíg egy fül gyógyítható, addig Ő ezt nem javasolja. a Nagynak 2 és 1/2 évesen kivették. életem egyik legnyomasztóbb élménye volt, de azóta ritkábban beteg. mérlegeljetek, érdeklődjetek, mielőtt belevágtok.
- mi rengeteg fül-orr-gégésznél jártunk az elmúlt 5 év alatt, a legutolsóban bízunk leginkább. nem írt fel gyógyszert a Kicsinek addig, amíg nem lett készen a vérvétel eredménye (1/2 órát vártunk csak), adott érzéstelenítőt a fülfelszúrás előtt (az elsőnél ez elmaradt), másnap visszarendelt minket, hogy az esetleg bent maradt/újratermelődött gennyet kiszívja és mind a kétszer átmosta a lányom orrüregét alaposan (az első felszúrásnál ez szintén elmaradt), végig mindent érthetően elmagyarázott és kedves, határozott volt. nagyon fontos, hogy megfelelő szakember kezeibe kerüljenek a gyerekek!
Hirtelen ennyi jutott eszembe. Jövő héten megyünk még orr-és fülszívásra, illetve majd kontrollra. Ha új, hasznos információkat kapok, ígérem, hogy nem tartom meg magamnak. Kíváncsi vagyok a Ti tapasztalataitokra, működő ötleteitekre fülgyulladás, fülfelszúrás kapcsán. Amíg írtok, addig is jó egészséget mindenkinek!
Utolsó kommentek